Hipnozom, hipnoterapijom rešavaju se: anksioznost, strahovi, fobije, gojaznost, depresija, nedostatak motivacije, nedostatak samopouzdanja, kontrola besa, nesigurnost, traume, svi oblici zavisnosti, odvikavanje od pušenja, loše navike, opsesivno kompulzivno ponašanje, emotivne blokade, stres, nesanica, problemi u relacijama.
Pre nego što počnemo da radimo sa klijentom, određuje se tip ličnosti. Kada kažemo tip ličnosti mislimo na način koji klijent čuje reč. Radi se jednostavan test. Na osnovu tog testa saznajemo da li je klijent: 1) fizički tip, 2) emotivni tip 3) somnabul 4) 80% emotivni tip, ili 5) intelektualni tip
Što je to važno? Važno je zato što: fizički tip čuje reč onako kako je rečena, emotivni tip čuje zaključivanjem, traži skriveni smisao iza reči, somnabul osoba koja čuje reč i na jedan i na drugi način, 80% emotivni ili intelektualni tip sami postavljaju pitanja i daju odgovore. Na pitanje imaš li ime? „Da“, odgovara fizički tip, „Petar Petrović“, odgovara emotivni tip, „Da li treba da kažem kako se zovem“… može biti odgovor, „Ja se zovem Petar Petrović“, odgovara-intelektualni tip.
Ako znamo koji je tip ličnosti klijent, lakše formulišemo sugestiju koju on može da razume i prihvati, naravno pre svega i na prvom mestu je motivacija, pa rešavanje postojećeg problema.
Svi mi imamo neku našu zonu komfora koja nam je poznata i u kojoj živimo. Ako se mi osećamo OK, onda nema potrebe da je menjamo, ali ako se ne osećamo dobro onda je treba menjati. Kada se uključi „bori se ili beži“ pokreće se jača ili blaža adrenalinska reakcija, odakle god da dolazi informacija o opasnosti. Da li je misao racionalna ili iracionalna – adrenalinska reakcija se svakako pokreće. To je zdrava i normalna prirodna reakcija, zbog nje preživljavamo kada postoji realna opasnost.
Iracionalna opasnost (a šta ako, kako, da li ću moći, evo ga opet, sam(a) sam…) – pokreće se ista takva reakcija i ona se zove anksioznost.
Osoba koja dozvoli da joj se to objasni, koja shvati i prihvati, ozbiljno smanjuje nivo stresa u svom životu. Često se dešava da osobi nije OK u svojoj zoni komfora, i da joj ona ne donosi ništa sem anksioznosti, straha, osećaja neizvesnosti, ali se plaši da je promeni. Plaši se od nepoznatog i vrlo često se odlučuje da ostane tu gde joj je sve poznato ma kako bilo, nego da proba nešto nepoznato. Nepoznato često bude mnogo bolje od tog poznatog koje nam ne donosi ništa dobro, takodje treba objasniti da ako ti se ne dopadne nepoznato, ti uvek možeš da se vratiš u poznato. Način na koji se mi svi osećamo zavisi samo od načina na koji mi komuniciramo sami sa sobom, ne zavisi od drugih ljudi, situacija… To smo uvek mi.
Čovek se rađa sa dve vrste straha, u cilju samoodržavanja. Normalno je da kada idete ulicom i čujete automobil iza sebe da ćete se pomeriti u stranu kako ne biste nastradali. Sve ostale strahove su nam vremenom nametnuli roditelji, prijatelji, društvo koji su u detinjstvu imali uticaj na nas.
„Nenormalni strah kako kaže Džozef Marfi nastaje kada se mašta otme kontroli sa negativnim analizama i prognozama. Ostati na strani straha znaci stagnirati ili čak mentalno i psihički propadati. Kada osetite da se pojavljuje strah odmah poželite suprotno od onoga što taj strah izaziva. Usmerite pažnju na to što ste poželeli. Neka vas želja obuzme i budite svesni činjenice da subjektivno uvek vremenom pobeđuje objektivno. Takav misaoni sastav će vam uliti samopouzdanje i obodriti duh. Znajte da je podsvest na vašoj strani i da ne može pogrešiti. Dakle mir i spokoj vam ne može izmaći.“
Hipnoterapijom učimo nov način reagovanja. Proces učenja: informacija – asocijacija – reakcija. Kada zamenimo asocijaciju nastaje i reakcija koja je aktivirala „bori se / beži“ (anksioznost, depresija). Treniramo da klijent prolazi kroz istu situaciju dok to ne postane mehanika.