
Grickanje noktiju je oblik ponašanja, koji se obično javlja kod osoba koje su nervozne, razdražljive, dosadno im je, uplašene, pod stresom. Ovakav vid ponašanja donosi rasterećenje, opuštanje, a samim tim i osećaj zadovoljstva. Grickanje noktiju, zanoktica, je vid emocionalnog pražnjenja, odnosno, oslobađanja od negativnih emocija. Veliki broj poznatih ličnosti je stvorio ovu naviku.
Iako grićkanje noktiju počinje, najčešće u ranom detinjstvu, ono se veoma često nastavlja i u zrelim godinama. Podjednako je zastupljeno kod devojčica i dečaka, ali se kasnije više ispoljava kod dečaka. Nestrpljenje i nervoza u ranom uzrastu, lako mogu dovesti do navike grickanja noktiju, jer se na ovaj način oslobađa sva suvišna napetost.
Još kod beba, ruke su najviše zastupljene u vidnom polju. Njima se najčešće služe, stavljaju ih u usta iz raznih razloga. To im je prvi kontakt sa svetom. Njima dodirujemo, one nam pomažu, njima ispitujemo, jednom rečju donose nam zadovoljstvo. Tako da nije ni čudno zašto se ova navika nastavlja i kasnije.
Uzroci grickanja noktiju kod dece:
Razdražljivost kod dece, kada nemaju drugi način, da reše svoj problem, može biti razlog grickanja noktiju.
Strah i stres, takođe mogu biti uzrok grickanja noktiju, jer se dete na ovaj način smiruje i opušta.
Loš model, takođe je jedan od uzročnika grićkanja noktiju kod dece. Kada deca gledaju roditelje ili stariju braću ili sestre, koji ovo rade u određenim situacijama, oni će preslikati ovaj model ponašanja.
Kada jedno naviknu da svoje emocionalne probleme zadovoljavaju na ovakav način, nastaviće to i u svakoj sledećoj situaciji. Jedan broj dece, u pubertetu, sami uspevaju da se oslobode ove navike. Ali se ona, kao vid ponašanja, najčešće prenosi u odraslo doba.
Grickanje noktiju dovodi do zdravstvenih problema!
Grickanje noktiju može da dovede do zdravstvenih problema, jer se pod noktima kriju bakterije. Na taj način će bakterije lakše dospeti u naš organizam. Takođe, dolazi do samopovređivanja, jer su prsti najčešće, bolni, krvavi, i ružno izgledaju. Mogu se oštetiti zubi i desni.
Opsesivno-kompulzivni poremećaj se dovodi u vezu sa grickanjem noktiju. Međutim, za razliku od OKP, koji stvara prisilu, grickanje se događa u određenim situacijama, i izaziva zadovoljstvo. U ovu grupu ponašanja spadaju i čupkanje zanoktica, grebanje kože prsiju, čupanje trepavica i obrva, čupkanje i vrtenje kose.
Takođe se smatra da su osobe koje grizu nokte perfekcionisti. Grickanjem dela nokta, koji nije pravilno odsećen, dovodi do potrebe za savršenstvom, a to ponovo izaziva zadovoljstvo.
Kada odrasli grickaju nokte?
Odrasli grickaju nokte, zanoktice, nesvesno, u različitim životnim situacijama. Najčešće to rade kada su nervozni, pod stresom, uplašeni, nervozni. Ova navika uglavnom potiče iz detinjstva, i ispoljava se čak i u društvu, ne razmišljajući kakav utisak ostavljaju.
Jednom stečena navike, koja se godinama primenjuje, veoma teško se prevazilazi samostalno. Postoje razne kreme, lakovi, koji se mogu naneti na nokatnu ploču, a koje izazivaju gorčinu ili kiselost u dodiru sa ustima. Međutim, čim prestane da se koristi, ova navika se ponovo vraća.
Hipnoterapijom ili Peatom rešite problem!
S obzirom da smo rekli da je ovo nesvesna radnja, hipnoterapija i Peat metoda su odlične metode u rešavanju ovog problema. Njihove najveće prednosti su u brzom rešenju i efikasnosti.
Hipnoterapija se bazira na suštinu problema i otklanja uzroke, koji dovode do grickanja noktiju . Poznato je da se sve stečene navike, automatizmi nalaze u podsvesnom umu. Uz pomoć relaksacije i adekvatne sugestije, koja se pravi za svakog klijenta, posebno, otklonićemo negativnu emociju, koja je dovela do ove potrebe. Naučićemo klijenta da probleme rešava na prihvatljiviji način, i da zadovoljstva pronalazi u drugim stvarima.
Peat metod takođe funkcioniše na podsvesnom nivou. Na brz i lak način dovodi do oslobađanja od ove navike. Ulazi u suštinu problema, odnosno bavi se uzrokom i emocijom koja prati grickanje noktiju. Kada se jednom oslobodi ove, loše navike, klijen se oseca slobodno i nezavisno. Peat metod je veoma brz i efikasan metod, u kome nema mnogo priče, analiziranja na svesnom nivou. Smatramo, da kada o nečemu stalno pričamo, to postaje jače, značajnije i više nas opterećuje. Ovim metodom se lako oslobađamo svega, kada se suočimo sa problemom i emocijom, koju problem izaziva, kroz disanje. Nekada se problem reši na prvoj seansi, ali se može raditi do sedam puta na jednu, istu temu.
Ono što je najvažnije je poverenje, dobra saradnja terapeuta i klijenta i želja klijenta da reši problem.